Blog

POLİFENOLLER
POLİFENOLLER Zeytinyağı besinsel değerinin yanında içerdiği yüksek içerikli poifenollerin sağlık üzerine etkileri ile insan beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Çeşitli hastalık proseslerine karşı zeytinyağı biyoaktif bileşenlerinin etki mekanizmaları benzer olduğundan iyileşme sağlanan parametrelerin bu bileşenlerin sinerjistik etkisi ile gerçekleştiğini düşündürmektedir. Kalp damar hastalıkları ve kanserle ilişkili olarak ile pek çok çalışma bulunurken zeytinyağının yaşlanma, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar üzerine etkisi, koruma mekanizmaları hakkında çalışmalar gerekmektedir. Bu incelemede polifenollerin vücutta oluşan hastalıklarda oynadığı rollerin ayrıntıları ve yeri geldiğinde yaşayan organizmada nasıl faaliyet gösterdikleri ele ele alınarak yapılan çalışmaların sonuçları ile birlikte bilgilendirme yapmaya çalışacağız.
ZEYTİNYAĞININ SAĞLIK BİLEŞENLERİ
ZEYTİNYAĞININ SAĞLIK BİLEŞENLERİ Zeytinyağının içeriğinin büyük bir kısmı (>%95) yağ asitleri ile esterleşmiş halde bulunan triaçilgliserol ve küçük miktarlarda da 230’ dan fazla minör bileşenlerden (tokoferoller, fenoller, steroller, hidrokarbonlar ve lezzet bileşikleri) oluşmaktadır.
ZEYTİNYAĞININ BİLEŞENLERİ
ZEYTİNYAĞI  Zeytinyağı, zeytin (Olea europeae L.) ağacının olgun meyvelerinden hiçbir kimyasal işlem uygulanmadan mekanik yolla elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olan berrak yeşilden sarıya değişen renkte kendine özgü tat ve kokuda doğal olarak tüketilebilen önemli bir bitkisel kaynaklı yağdır. Çözgen kullanılarak ekstrakte edilen ve reesterifikasyon işlemi görmüş (natürel trigliserit yapısı değiştirilmiş) yağlar ve diğer cins yağlarla karıştırılmış olanlar bu tanımın dışındadır.